10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

1961’de basın mensuplarına iş güvencesi, çalışma özgürlüğü ve sendikalaşma hakkını veren yasanın yürürlüğe girdiği gündür. 60 yıl aradan sonra bugün; Türkiye Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke içinde 154’üncü sırada yer alıyor. Kadın dayanışmasında önemli bir figür olan ilk kadın gazetecimiz Selma Rıza’yı saygıyla anarak; tüm gazeteci ve medya emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü basın özgürlüğüne olan inancımızla kutluyoruz.

Tanzimat döneminde ilk Türk Kadın gazeteci olan Selma Rıza, aynı zamanda kadın mücadelesinin de öncü isimlerindendir. 1897 yılında 20 yaşındayken kadın hakları konusunda Uhuvvet adlı romanını kaleme almıştır.Yazılarında kız çocuklarının okumasını, mirastan eşit pay almasını savunmuş, bir erkeğin 4 kadınla evlenmesine karşı sesini yükseltmiştir. İttihat ve Terakki’nin tek kadın üyesi aynı zamanda bir siyasi partiye üye olan ilk Türk kadınıdır. Kız çocuklarının güçlenmesi hayaliyle Kandilli’deki Adile Sultan Sarayı’nın Türkiye’nin ilk kız yatılı lisesi olarak açılmasına katkı sağlamıştır. Selma Rıza, Sorbonne Üniversitesi’nde okuyan ilk Türk kadını olarak da bilinmektedir.

 

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..