Gazeteciler.com | Ali Eyüboğlu: Tartışma programlarında kadının adı yok!

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, televizyonlardaki tartışma programlarında çoğunlukla erkek konukların yer almasını eleştirdi. Eyüboğlu, programların yüzde 77’sinde hiç kadın konuk olmadığını yazdı.

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, televizyonlardaki tartışma programlarında çoğunlukla erkek konukların yer almasını eleştirdi. Eyüboğlu, programların yüzde 77’sinde hiç kadın konuk olmadığını yazdı. Ali Eyüboğlu, KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu’na da şöyle seslendi: “Üniversiteler ve meslek kuruluşlarının katkılarıyla kadın uzman listesi oluşturduk. Kanallar konuşmacı, yorumcu aradıklarında bize başvurup, havuzumuzdan yararlanabilir.”

İşte o yazı… 

Kadınların her alanda eşit temsil edilmesini savunan Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) ‘Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması’ yayınlandı.

 

1 Temmuz 2020-1 Ocak 2021 tarihleri arasında 13 kanalda toplam 2 bin 89 program incelendi. Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Dr. Barış Gencer Baykan ve öğrencilerinin KA.DER için yaptığı araştırmadan ortaya çıkan sonuç şu:

Tartışma programlarına katılan 10 yorumcudan sadece biri kadın. Altı aylık zaman diliminde tartışma programlarına katılan toplam konuk sayısı 6 bin 114. Bu konukların 5 bin 532’si erkek, sadece 582’si kadın.

https://www.gazeteciler.com/haber/ali-eyuboglu-tartisma-programlarinda-kadinin-adi-yok/409944

 

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..