Gerçek İttifak Kadınlarla Olur

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, “Kadınlarla ortaklaşmayan hiçbir siyaset başarılı olamaz. Gerçek ittifak, kadınlarla yapılan ittifaktır” dedi

Karaoğlu, KA.DER Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında, YSK’ya teslim edilen aday listelerinde partilerin kadınlara karşı yine çok cimri davrandığını belirterek, bu durumun, siyasetin erkek egemen yapısının bir tasavvuru olduğunu söyledi. Karaoğlu, Meclis’in yine “erkek döneme” hazırlandığını dile getirerek, “4 bin 200 adaydan sadece 931’i kadın. Kadın adaylarının da sadece yüzde 5.4’ü birinci sıradan yer bulabilmiş. Bu tutumlarıyla siyasi partinin aslında kadınları sadece ‘seçmen’ olarak gördüğü ve asıl hedefin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır” dedi. Nüfusun yarısının ve seçmenlerin yüzde 51’inin kadın olduğunu dile getiren Karaoğlu, buna karşılık listelerde kadınların yüzde 22 oranında kendine yer bulmasını eleştirerek şunları kaydetti: “Bu durum bize, kadınlarla ilgili kararları yine erkeklerin vermek istediğini gösteriyor fakat bizim bu duruma itirazımızın olduğunu belirtmek istiyorum. Herkese açık gibi görülen siyasal haklar, uygulamada kadınların pek çoğuna açık değildir ve yasalarla da kadınlara verilmiş olan eşitliğe uygulamada rastlanılamamaktadır. Oysa bir toplulukta demokrasinin gelişmesi için kadınların siyasette daha etkin olmaları gerekmektedir. Kadınlarla ortaklaşmayan hiç bir siyaset başarılı olamaz çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturmaktadır ve gerçek ittifak kadınlarla yapılan ittifaklardır. Biz, yeni erkek döneme diyoruz ki ‘Eşit temsil bir haktır, kadınsız meclis yarım kalır’. Erkekler, gelin ve gücümüze ortak olun.”

http://www.milliyet.com.tr/gercek-ittifak-kadinlarla-olur–gundem-2678827

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..