Hilal Dokuzcan

Hilal Dokuzcan

Hilal Dokuzcan Ankara da doğdu. 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında yüksek mühendis ünvanını aldı. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesinde  yerel yönetimler ve kent planlama üzerine master yaptı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünü, Bahçeşehir ve Okan Üniversitesi Siyaset okullarını bitirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulunda Ortadoğu ve Siyaset, Amerika ve Siyaset ve Global Liderlik çalışmalarına katıldı. Felsefe Okuluna devam etti. Aynı Üniversitenin, Hükümet ve Liderlik Okulunda Kadın ve Siyaset Projesinin Direktörlüğünü yaptı.

Siyaset ile ilişkisi ortaokul yıllarında şekillendi. Gençlik hareketleri içinde yer aldı. SHP’de komisyonlarda çalıştı.  1994 yılında CHP’ye üye oldu. 1998-1999 yıllarında ilçe yönetim kurulu üyeliği ve ilçe başkan yardımcılığı, 1999-2004 yılları arasında Kartal belediyesi meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

 

1998 yılında Ka.der’e üye oldu. Dernek içi eğitim çalışmalarına katılarak Ka.der eğitimcisi oldu. Projeler ve kampanya çalışmalarına katıldı. Türkiye genelinde  siyasi partiler ve farklı  sivil toplum örgütleri ile; siyasi iletişim, kampanyalar, örgütlenme, yerel yönetimler, kadın ve siyaset, gençlik ve siyaset konularında eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. 2001-2005 yılları arasında  Ka-der, merkez yönetim kurulu üyeliği ve genel saymanlığında bulundu.  Kadın hareketi içerisinde aktif olarak görev aldı. Bu konularda uluslararası toplantılara katıldı ve birçok yazılı ve sözlü çalışmaya katkı sundu.Eşit temsil Eşit katılım ETEK hareketi kurucularından biri olarak grubun sözcülüğünü yaptı.

2011 seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı oldu. CHP İstanbul İl Yönetimi kuruluğu üyesi ve Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve sonrasında Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Danışmanlığı görevini yaptı. Parti Okulu Çalışmalarına katıldı. 8 Temmuz 2012 tarihinde yapılan Kadın Kolları Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı seçildi ve 2016 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

 

2017 yılında Sosyalist Enternasyonal'in kadın yapılanması olan Sosyalist Enternasyonal Kadının (Socialist İnternational Women) Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Akdeniz bölgelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Gençlik döneminde atletizm, yüzme ve hentbol branşlarında spor yaptı. İlk hentbol milli takımı oyuncusudur.

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), SODEV ve ADD üyesidir. Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfının kurucu üyesidir.

Bir kız çocuğu annesidir.

TOP