KA.DER İSTANBUL VE MERSİN’DE KADIN MUHTARLARLA BULUŞTU

Kadın muhtarlar çoğalmak ve görülmek istiyor 

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) kadınların muhtar ve ihtiyar heyetlerine seçilme  hakkı kazanmasının 86. yıldönümünde, İstanbul ve Mersin’de eş zamanlı olarak kadın  muhtarlarla buluştu. Toplantılarda yerel yönetimde eşit temsile ulaşmanın yolları, kadın  muhtarların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların nasıl çözülebileceği konuşuldu. Kadın muhtarlar  yok sayıldıklarını dile getirdi. 

KA.DER, Türkiye’de kadınların 26 Ekim 1933’te muhtar ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkı  kazanmasının 86. yıldönümünde İstanbul ve Mersin’de kadın muhtarlarla eş zamanlı olarak  buluştu. Türkiye’nin köklü kurumlarından biri olmasına rağmen muhtarlıkta kadın temsilinin  çok düşük düzeyde kalması nedeniyle toplantının amacı “Birlikte neler yapabiliriz?  İhtiyaçlarımız neler?” sorularına cevap bulmaktı. 

İstanbul KA.DER Genel Merkez’de gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan KA.DER  Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, kadın muhtarlara “Sizler birer rol modelsiniz. Hepinizi tebrik  ediyorum. ‘Eşitlik mahallede başlar’ diyoruz. Eşitliğin sağlanmadığı yerde demokrasi mümkün  olmaz” diyerek seslendi. 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Türkiye’deki 50.292 muhtardan  sadece 674’ünün kadın olduğunu hatırlatan Karaoğlu, KA.DER’in gerçekleştirdiği  kampanyaların da katkısıyla 31 Mart’ta bu sayının %58,95 oranında artırılarak 1071’e  çıkarıldığını, artış umut verici olsa da %2,14’e denk düşen bu oranın eşit temsilden çok uzak  olduğunu ifade etti. 

SEKİZ ŞEHİR HİÇ KADIN MUHTAR ÇIKARMADI 

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Türkiye’de hiç kadın muhtar çıkarmayan sekiz şehir olduğunu,  seçimlerden sonra Bitlis, Muş ve Sinop’ta hala kadın muhtar bulunmadığını da aktaran  Karaoğlu, “Biz kadınlar erkek egemen siyasetin engeline takılıyoruz ve kadınların olmadığı  siyaset tıkanıyor” dedi. KA.DER’in 2019 Yerel Seçimleri öncesinde ilk kez hayata geçirdiği  aday tanıtım mobil uygulamasından bahseden Karaoğlu, bu uygulamayla muhtar adaylarının  kendi seçim kampanyalarını paylaştığını ve seçim öncesi tanıtım çalışmalarının nasıl  yürütüldüğünü öğrendiğini anlatarak, bu tür uygulamalarla yerel yönetimlerde aday olan  kadınların kampanyalarını daha başarılı bir şekilde yürütebileceklerine dikkat çekti. 

SİYASET MUHTARLARI YÜK OLARAK GÖRMESİN 

Toplantıda söz alan kadın muhtarlar, vatandaşların milletvekillerine, belediyeye  ulaşamadıkları durumlarda kendilerine geldiklerini ama belediyelerin muhtarlara bilgi vermediği anlattılar. Mahallelerinde kurulacak pazardan sokak isminin değiştirilmesine pek  çok konudan en son haberdar olduklarından şikayet ettiler. “Biz özverili bir şekilde çalışıyoruz  ancak siyaset muhtarı yük olarak görüyor. Ayrıca bütçemiz de çok yetersiz” dediler. Muhtarlık  deneyimlerinden bahseden KA.DER Yönetim Kurulu üyesi ve Sahrayıcedit Muhtarı Seval Özkan ise muhtarların siyasi kurumlarla bir bağının olmaması gerektiğini savundu. 

BELEDİYELER MUHTARLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI 

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbay Arıkboğa da muhtarlık ve belediye ilişkisinden söz etti.  Osmanlı’dan günümüze kadar muhtarlık kurumunun 1090 yıllık gelişim sürecini anlatan  Arıkboğa, günümüzde mahalle muhtarlarının yaşadığı sorunları çözmek için belediyelerle  işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı. Mahalle toplantılarının yanı sıra, seçim sonrası  ilişkilerin güçlendirilmesi için politikalar geliştirilmesinin gerekliliğini anlattı. İstanbul  Muhtarlar Federasyon Başkanı Kadir Delibalta ve Genel Sekreteri Bülent Abdullah Özer ise  muhtarların sorunlarının çözümü için ilgili mercilerle iletişim içerisinde olduklarını belirttiler. 

ANKET ÇALIŞMASININ SONUÇLARI  

Toplantıda kadın muhtarları ortaklaştıkları sorunların çözümüne yönelik bir anket çalışması da  yapıldı. Anketten %75 oranında ‘birleşik oy pusulasına geçilmemesinin sorun yaratması’ çıktı. 

Kadın muhtarlar “KA.DER’den beklentiniz nedir?” sorusuna ise %54 oranında ‘Kapasite  geliştirmeyle ilgili destek’ cevabı verdiler. Toplantı sonunda Nuray Karaoğlu katılımcılara  teşekkür ederek katılım sertifikalarını verdi. 

KA.DER İstanbul’daki kadın muhtarlarla buluştuğu saatlerde, Mersin Şubesi de Mersin’deki  kadın muhtarlarla bir buluşma toplantısı gerçekleştirdi. Mersinli kadın muhtarlar da anket  çalışmasında %75 oranında birleşik oy pusulasına geçilmemesini sorun olarak yazdılar. Onların  KA.DER’den beklentileri ise %54 oranında iletişim becerilerinin arttırılması için destekti. 

KA.DER, kadın muhtarların bu beklentilerini karşılayacak çalışmalarını sürdürecek.

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..