KA.DER’den Muhalefet İttifakına Tepki

13 Kasım 2021 tarihinde Halk TV’de Suat Toktaş’ın sunduğu Gündem Özel programında altı muhalefet partisinden temsilciler bir araya geldi. Yayında, güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelen muhalefet partilerinin temsilcileri, iktidar değişimi durumunda demokrasi ve adaletin tesisine yönelik nasıl bir yol haritası izleyecekleri üzerine konuştular. Ancak temsilciler arasında tek bir kadın siyasetçi dahi yoktu. Öyle ki, Gelecek Partisi’nin ilkeler metnini yazan anayasa profesörü Serap Yazıcı’nın dahi bu grupta yer almadığını görüyoruz. KA.DER olarak bu tabloyu, Türkiye’nin hem bugünü hem geleceği için son derece vahim buluyoruz. Bu tablo ancak, bahsedilen demokratik değerleri içselleştirememenin bir sonucu olabilir. Adeta kadınlara “Siz susun, ciddi konulardan yalnızca biz anlarız” demektir.

Kadınsız bir siyaset, halkın tamamının talep ve ihtiyaçlarını temsil edemez. Kadın deneyimi ve bakış açısı olmadan üretilen çözümler yetersiz kalmaya mahkumdur. Biz bu masaların demokrasi getirmeyeceğini biliyor ve muhalefet partilerine soruyoruz: Siz yanlışınızı ne zaman fark edeceksiniz? Görüşmelerinizde, muhalefet olarak belirlediğiniz ortak ilkelerinizde eşit temsil konusuna ne zaman yer vereceksiniz?

Bunun yanı sıra, televizyonlardaki siyasi tartışma programlarında kadın ile erkek uzmanların temsili arasındaki fark bir uçurum boyutunda. Oysa ele alınan tüm konularda alanında yetkin çok sayıda kadın uzman mevcut. Kanalların genel yayın yönetmenlerine bu eşitsizliği bozma ve kadınları görünür kılma noktasında büyük sorumluluk düşüyor.

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..