Karar | KA.DER, TV programlarındaki cinsiyet dağılımını inceledi… Kadının adı var kendisi yok

 

KA.DER’in yaptığı araştırmaya göre, haber odaklı yayın yapan TV programlarına katılan 6114 konuktan sadece 582’si kadındı. Ayrıca bu programların yüzde 77’sinde ise hiç kadın konuk yoktu.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) TV programlarını inceledi. Araştırmada ağırlıklı olarak haber odaklı yayın yapan 13 televizyon kanalı seçildi. 1 Temmuz 2020 ile 1 Ocak 2021 tarihleri arasında prime time’da yayınlanan haber ve tartışma programlarında konukların cinsiyet dağılımları incelendi.

6114 KONUKTAN SADECE 582’Sİ KADIN

Araştırmada, 2089 programın izlenmeye alındığına, bu programlarda gelen toplam 6114 konuktan sadece 582’sinin kadın olduğuna dikkat çeken KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, “Tüm medya kurumlarını bu araştırma sonuçlarını dikkate almaya, eşit temsile davet ediyoruz” dedi.

KADIN TEMSİL ORANI EN YÜKSEK KANAL HALK TV

Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Dr. Barış Gencer Baykan ve öğrencilerinin hazırladığı KA.DER araştırmasına göre, incelenen 2089 programda kadın temsil oranı kanallara göre; Bloomberg HT’de yüzde 2; CNN Türk’te yüzde 4; TVNET, Ulusal Kanal ve Haber Global’de yüzde 6, Ülke TV’de yüzde 8, A Haber’de yüzde 9; NTV ve Tele 1’de yüzde 10, Habertürk TV’de yüzde 11, TRT Haber yüzde 13, TV 24’te yüzde 16, Halk TV’de yüzde 21 oranla kadın konuşmacılara yer verildi.

PROGRAMLARIN YÜZDE 77’SİNDE KADIN YOK

Araştırma sonuçlarına göre yüzde 2 oy oranıyla en az kadın konuşmacıya yer veren kanal Bloomberg HT; yüzde 21 oranıyla kadın konuşmacılara en çok yer veren kanal ise Halk TV oldu. Bir çarpıcı veri de 2089 programın yüzde 77’sinde kadına hiç yer verilmemesiydi, konuşan yorumcular sadece erkekti.

https://www.karar.com/ka-der-tv-programlarindaki-cinsiyet-dagilimini-inceledi-kadinin-adi-var-kendisi-yok-1611855

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..