KısaDalga | KA.DER: “Televizyonlara konuk olanların yalnızca yüzde 10’u kadın”

Kadın Adayları Destekleme Derneği 13 televizyon kanalında en çok izlenen zamanda yapılan programlara katılanların cinsiyet dağılımlarını inceledi. Buna göre programlara katılanların yalnızca yüzde 10’u kadın

Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka.Der), 01 Temmuz 2020 ile 01 Ocak 2021 tarihleri arasındaki 6 ayda, ağırlıklı olarak haber odaklı yayın yapan 13 televizyon kanalında en çok izlenen zamanda yayınlanan programlardaki konukların cinsiyet dağılımları inceledi.

Ka.Der’in yaptığı araştırmaya göre, programlara katılanların yalnızca yüzde 10’u kadın. bianet’te yer alan habere göre raporda öne çıkan başlıklar şöyle:


TELEVİZYONLARDA KADININ ADI YOK

* A Haber, Bloomberg HT, CNN Türk, Haber Global, Habertürk TV, Halk TV, NTV, Tele 1, TRT Haber, TV24, TVNET, Ulusal Kanal ve Ülke TV. 184 gün içerisinde 13 televizyon kanalında toplam 2089 haber ve tartışma programı izlendi.

*Bu programlara toplamda 6114 konuk katıldı. Programlarda en az 1 ve en fazla 7 konuk ağırlandı. Konukların yüzde 90’ı erkek (5532), yüzde 10’u kadındır (582).

*En az kadın konuşmacıya yer veren kanal yüzde 2 ile Bloomberg HT olurken, Halk TV’deki programların konuklarının yüzde 21’i kadındır.

Program başına düşen ortalama konuk sayısı 2.93.  2089 programın yüzde 77’sinde sadece erkek konuklar yer alırken eşit sayıda kadına ve erkeğe yer verilen programların oranı yüzde 3,6’dır.

*Sadece kadın konuşmacıların olduğu programları yüzde 2’ye ancak ulaştı.

*Eşit sayıda kadın ve erkek tartışmacı yer verme oranı Tele 1 ve Halk TV kanalları için yüzde 7’dir. A Haber, Haber Global ve CNN Türk her 100 programlarının sadece 1’inde eşit sayıda erkek ve kadına söz verdi.

* En çok kadın konuğa yer veren Halk TV’de bu oran yüzde 21’dir. Diğer bir deyişle en çok kadın konuğa yer veren kanalda bile her 5 konuktan 1’i kadın 4’ü erkek.

*Bu çalışmada mercek altına alınan 13 kanalda 6 ay boyunca izlenen 2089 haber-tartışma programına katılan her 10 konuktan sadece 1’i kadındır.

*Bu programların yüzde 77’sine sadece erkek konuklar katıldı. Eşit sayıda kadına ve erkeğe yer verilen programların oranı yüzde 3,6’dır.

*Neredeyse her akşam ekranlardan evlere ulaşan siyasi, ekonomik ve sosyal yorumlarda kadınlar yok sayılıyor.

“UZMAN KADIN HAVUZU OLUŞTURDUK”

Ka.Der Başkanı Nuray Karaoğlu, “Araştırma sonuçlarına göre en çok kadın konuğa yer veren Halk TV’de bile her 5 konuktan sadece 1’inin kadın olduğunu, 4’ünün erkek olduğunu üzülerek görüyoruz” dedi. Karaoğlu, şöyle seslendi: 

“Bu toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar tarafından kabul edilemez bir sonuçtur. Biz başta parlamento olmak üzere her alanda eşit temsil ve yüzde 50 için mücadele ederken medyadaki bu uçurum elbette üzücü.

“Bu sonuçları kanallarla paylaştığımızda kanallar ya duymuyor ya da kadın konuk bulamıyoruz diyorlar. Bu düşünce, siyasi partilerin “kadın aday arıyoruz ama bulmakta zorlanıyoruz” sözleri gibi erkek egemen zihniyetin dile dökülmüş halidir.

“Oysa ki ekonomi, savunma, çevre, siyaset, sağlık, hukuk, iletişim, eğitim, mühendislik gibi her alanda uzman çok kadın var. Mesele, gerçekten kanalların uzman kadın bulamaması ise, biz her siyasi partiye, her görüşe eşit mesafede duran bir örgüt olarak bu uçurumun kapanması için çözüm önerimiz şudur;

“KA.DER olarak harekete geçtik, üniversite ve meslek kuruluşlarımızın katkılarıyla kadın uzman listeleri hazırlamaya başladık. Kanallar konuşmacı, yorumcu aradıkları her alan için bize başvurabilirler; her alanda uzman olarak çalışan, başarılı pek çok değerli kadın yorumcu için havuzumuzdan faydalanabilirler. Biz KA.DER olarak kanallara yardımcı olmaya hazırız..”

https://kisadalga.net/haber/detay/kader-televizyonlara-konuk-olanlarin-yalnizca-yuzde-10u-kadin_4718/

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..