Partiler Kadın Temsiliyetinde Cimri Davrandı

24 Haziran erken seçimlerindeki kadın adayların durumunu değerlendiren KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, partilerin çoğunun kadınları sadece ‘seçmen’ olarak gördüğünü belirtti. Partilerin kadın aday sayılarının azlığına vurgu yapan Karaoğlu, “Kadınsız Meclis yarım kalır” dedi.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) 24 Haziran erken seçimlerinde kadın milletvekili adaylarının durumunu değerlendirmek üzere İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan genel merkez binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya, KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, çeşitli partilerin aday adayları ve birçok kadın katıldı.

Toplantıda konuşan Nuray Karaoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilen aday listelerinde partilerin kadın temsiliyetinde ‘cimri davrandıklarını’ söyledi.

Listeleri ‘erkek egemen siyaset yapısının tasavvuru’ olarak nitelendiren Karaoğlu, “4 bin 200 aday arasında sadece 931 kadın yer almış, bu kadın adayların yalnızca yüzde 5.4’ü birinci sırada yer bulabilmiştir” dedi ve ekledi:

“Bu tutumlarıyla gerek parti programlarında gerekse seçim bildirgelerinde kadına ve kadın haklarına bolca yer veren birçok siyasi partinin aslında kadınları sadece seçmen olarak gördüğü ve asıl hedefinin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır.”

‘Gerçek ittifakla kadınlarla yapılmış ittifaktır’

Karaoğlu, herkese açık gibi görünen siyasal hakların, uygulamada kadınlara açık olmadığını vurguladı.

‘Kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapının başarılı olmayacağını dile getiren Karaoğlu şöyle devam etti:

“Toplumsal eşitlik politik eşitlikle bağdaştırılmadıkça gerçek anlamda özgürlükten bahsetmek olanaklı değildir. Oysa bir toplumda demokrasi anlayışının gelişebilmesi için kadınların siyasette daha etkili olmaları, tam demokrasiden söz edebilmek içinse kadınların siyaset dahil tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ediliyor olmaları gerekmektedir. Çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturur ve gerçek ittifak kadınlarla yapılmış bir ittifaktır. Kadınsız Meclis yarım kalır.”

https://gazetekarinca.com/2018/05/ka-der-partiler-kadin-temsiliyetinde-cimri-davrandi/

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..