Sabah I Kadınlar Siyaset İçin Ders Başı Yaptı

Yaşar Üniversitesi ile KA.DER, kadınlar için Siyaset Okulu’nu hayata geçirdi. 12 hafta boyunca sürecek olan derslerin ilki yapıldı. Kadınlar büyük ilgi gösterdi

Kadınlar siyaset için ders başı yaptı
Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA. DER), kadınların siyasette daha aktif olmaları için kolları sıvadı. Yaşar üniversitesi ve KA.DER işbirliği ile her yaştan kadının katılımına açık ve ücretsiz olarak Siyaset Okulu Eğitim Programı hayata geçirildi. Siyaset Okulu Eğitim Programı, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Açılışta konuşan Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney, siyasete kadın adayları hazırlayan böyle bir sivil toplum örgütüyle üniversite olarak yapılan işbirliğinin önemini vurguladı. Yöneticilerinin arasında kadın erkek oranının kadınların lehine bulunduğu bir üniversitede görev yapmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirten Prof. Aylin Güney, verdiği açılış dersinde ise Türk siyasal hayatındaki en büyük eksikliğin kadınların halen düşük oranda siyaset kulvarlarında bulunmasına, bu bağlamda kadınerkek eşitliğinin önemine, ayrıca kadın siyasetçilerin yetiştirilmesinde ve liderliğinde bu çeşit eğitimlerin önemine değindi.

KADINLARIN İLGİSI ARTIYOR
Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sabah Balta Ulay ise “Eğitim programı; Türkiye’de Siyasi Hayat, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Uluslararası Alanda Kadının Siyasete Katılımı, Kadın ve Hukuk, AB Politikaları ve Entegrasyon, Politik Psikoloji gibi çok geniş yelpazede ele alınan konu başlıklarından oluşarak bu alanda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Kadını siyasette güçlü kılmak adına atılan her adımı destekliyoruz ve bu amaca yönelik kadınların yaşam boyu eğitim deneyimine katkı sağlıyoruz” dedi. KA.DER İzmir Şube Başkanı Nuriye Çelik, “Uzun yıllardır, düzenlediğimiz siyaset okulları ile karar alma mekanizmalarındaki kadın temsilini artırmayı ve kadınları daha güçlü kılmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de eğitimler düzenliyoruz. Eğitimlerimizde katılımcılara teorik ve pratik bilgi desteği vermenin yanı sıra deneyim paylaşımlarında da bulunuyoruz. Çünkü bir yandan örnek olmak, yapanları rol model olarak sunmak ve görünürleştirmek diğer yandan da yapılandan öğrenmek istiyoruz. Türkiye’de kadınların siyasete ilgilerinin de siyasetten taleplerinin de arttığı da açık. Ama bu ilginin ve taleplerin karşılanmadığı da açık. Hep birlikte bu dengeyi kurmak için mücadele ettik, ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bu programa emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. En büyük teşekkürümüz ise katılımcılarımıza. Katılmak isteyen sayısı öngördüğümüzün çok üstüne çıkıyor.
 

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..