Sivil Sayfalar I KA.DER Çoğu Erkeklerden Oluşan Tartışma Programlarını Mercek Altına Aldı

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), TV kanallarının primetime’da yayınlanan ve Türkiye’nin önemli sorunlarının konuşulduğu, çoğu erkek katılımcılardan oluşan tartışma programlarını mercek altına aldı.

Ekranda da Eşit Temsil 

Televizyonların, özellikle haber kanallarının primetime’da yayınladığı ve Türkiye’nin önemli sorunlarının konuşulduğu tartışma programlarına kaç kadın çıkabiliyor? Son zamanlarda bu tartışmalar fazla ‘erkek erkeğe’ olmadı mı? KA.DER, sunucunun ya da konuklardan sadece birinin kadın olduğu programlar dışında ekranları erkeklerin doldurduğunu fark edip bundan rahatsız olduklarının altını çiziyor. Bu nedenle tartışma programı izlemekten vazgeçmiş çok kadın izleyici olduğunun da altı çiziliyor.

Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin somut rakamlarla çıkmak için, 2020 ocak ayının son haftasında her akşam saydıkları 14 kanaldaki tartışma programlarında konukların tam 161’i erkek iken sadece 17’si kadındı. Bu da yüzde 10,5 demekti.

Ekranda da #DahaÇokKadın

Eşit temsil yüzde 50-50 anlamına geliyor. Dolayısıyla bu, kabul edilebilecek bir oran değil, değişmesi, ekranda da #DahaÇokKadın olması gerekiyor. Üstelik araştırma gösteriyor ki sadece muhafazakar kanallar değil ‘çağdaş’, ‘demokratik’, ‘bağımsız’, ‘ilerici’ olduğunu öne süren kanallarda da durum farksız. Oralarda da erkekler, erkeklerle konuşuyor.

Medyadaki bu cinsiyetçi yaklaşımın değişmesi gerektiğini söyleyen KA.DER, CNN Türk, NTV, Haber Türk TV, Halk TV, Tele1, Ahaber, TRT Haber, Ulusal Kanal, Haber Global, Bloomberg HT, 24 TV, TGRT Haber, TV Net ve Ülke TV’yi merceği altına aldıklarını, her gün inceleyecek ve kadın-erkek konuk oranlarını deşifre edeceklerini açıkladı.

2 Yılda Kadınsız 525 Toplantı

Neden TV kanallarında bu kadar çok ‘uzman’ erkek var, Türkiye’nin kadın uzmanları yok mu? KA.DER bu çalışmada sadece televizyondaki tartışma programlarını ele alıyor ancak öyle anlaşılıyor ki panellerde, konferanslarda, seminerlerde de kadın uzmanın adı yok. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Gençer Baykan, Ekim 2017’den bu yana sosyal medyada duyurusu yapılan panel, konferans, seminer ve sempozyum gibi etkinliklerin katılımcılarını takip ediyor ve bugüne kadar derlediği ‘kadınsız toplantı’ sayısı 525’e ulaştı. Dr. Baykan kadınsız bir toplantıya rast geldiğinde düzenleyicilere soruyor ve genelde aldığı cevaplar şunlar:

  • Haksızlık ediyorsunuz, eski etkinliklerimize bakın
  • Konuşmacıların çoğu zaten katılamadı, taktığınız konu bu olsun
  • Güzel soru!
  • Çok haklısınız. Denge sağlamaya çalıştık ancak listemizdeki kadın konuşmacılar uygun değildi.
  • Kadın uzman öneriniz varsa davet edebiliriz
  • Panelimizin moderatörü kadın
  • Öyle bir algı yaratmanız doğru değil.
  • İzleyicilerimiz kadındı
  • Her panelde mutlaka bir kadın veya bir erkek bulunmalı diye bir kural yok
  • Bundan sonraki konuşmacı seçiminde dikkate alacağız.


KA.DER, TV kanallarının program yetkililerinden son maddedeki cevabı alana ve bu söz gerçekleşene kadar ekranda da eşitlik istemeye devam edeceklerini bildiriyor. Bir diğer maddedeki ‘uzman kadın önerisi’ne destek sağlamak için de bir ‘kadın uzmanlar havuzu’ hazırlamaya başlıyor.

Ekranda da eşitliğe ulaşıncaya kadar TV izleyicilerini bu çoğu ya da hepsi erkeklerden oluşan tartışma programlarını izlememeye, sosyal medya hesaplarımızdan kampanyalarını desteklemeye, #DahaÇokKadın demeye davet ediyor.

https://www.sivilsayfalar.org/2020/02/06/ka-der-cogu-erkeklerden-olusan-tartisma-programlarini-mercek-altina-aldi/

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..