Sivil Sayfalar I KA.DER’in 8 Mart Temsilde Kadın Erkek Eşitliği Karnesi Yayınlandı

KA.DER, 2008 yılından bu yana Türkiye’de atama ve seçimle oluşan karar organlarındaki kadın oranlarını gözler önüne serdiği ve artık geleneksel hale gelen “8 Mart Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği Karnesi”ni açıkladı.

Karnede yer alan notları, Türkiye’nin 12 yıldır aynı sınıfta kaldığını ortaya koydu: Karar alma mekanizmalarında kadının adı hala yok! KA.DER, “Eşitlik beklemeyecek, kadınlar toplumun her alanında hak ettikleri yere gelene kadar mücadelemiz sürecek” diyor.

Karne’ye göre Türkiye’nin 2019 notları şöyle:

TBMM’nin eşitliğe mesafesi çok uzak!

Kadın varlığı açısından 0’ı bol tablolar

Diğer alanlardaki kadın sayıları da fazla umut vermiyor:

• 7 yüksek yargı organında sadece 1 kadın başkan yer alıyor.
• Tüm düzeylerdeki akademik kadroda kadın oranı %45,05 olmasına rağmen, 197 rektörden sadece 17’si kadın, profesörlükte erkeklerin sayısı kadınların iki katı.
• 1389 belediye başkanı koltuğundan sadece 42’sinde kadınlar oturuyor (%3,02). Bu oran belediye meclis üyeliklerinde %2,37, il genel meclis üyeliklerinde ise %1,77.
• 50 bin 157 muhtarın sadece 1071’i kadın (%2,14).
• 1934’ten bu yana yapılan 23 genel seçimde meclise giren 11.385 milletvekilinin sadece 598‘i kadın.
• Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmamış tam 20 şehrimiz var. (Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop, Yozgat)
• Buz pateni, jimnastik, dans sporları ve binicilik dışındaki spor dallarında kadın oranı çok düşük: %71,4 erkek, %28,6 kadın. Antrenörlerin %75’i erkek %25’i kadın.
• 14 kanalda primetime’da yayınlanan tartışma programlarında cinsiyete göre dağılım da çok vahim: %89 erkek, %11 kadın.

Tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

https://www.sivilsayfalar.org/2020/03/06/ka-derin-8-mart-temsilde-kadin-erkek-esitligi-karnesi-yayinlandi/

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..