Türkiye Günlüğü I KA.DER Çoğu Erkeklerden Oluşan Tartışma Programlarını Mercek Altına Aldı

KA.DER olarak çoğu erkeklerden oluşan tartışma programlarını mercek altına aldık
 
Ekranda da eşit temsil istiyoruz Televizyonların, özellikle haber kanallarının primetime’da yayınladığı ve Türkiye’nin önemli sorunlarının konuşulduğu tartışma programlarına kaç kadın çıkabiliyor? Son zamanlarda bu tartışmalar fazla ‘erkek erkeğe’ olmadı mı? Sunucunun ya da konuklardan sadece birinin kadın olduğu programlar dışında ekranları erkeklerin doldurduğunu hepimiz fark ediyor ve bundan rahatsız oluyoruz. Bu nedenle tartışma programı izlemekten vaz geçmiş çok kadın izleyici olduğunu da biliyoruz. Yine de Kadın Adayları Destekleme Derneği olarak karşınıza somut rakamlarla çıkmak için, 2020 ocak ayının son haftasında her akşam oturup saydık; 14 kanaldaki tartışma programlarında konukların tam 161’i erkek iken sadece 17’si kadındı. Bu da yüzde 10,5 demekti.
 

EKRANDA DA #DAHAÇOKKADIN KA.DER kadınların her alanda eşit temsil edilmesi için 1997 yılından bu yana mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu; eşit temsil ise yüzde 50-50 anlamına geliyor. Dolayısıyla bu, kabul edebileceğimiz bir oran değil, değişmesi, ekranda da #DahaÇokKadın olması gerekiyor. Üstelik araştırmamız gösteriyor ki sadece muhafazakar kanallar değil ‘çağdaş’, ‘demokratik’, ‘bağımsız’, ‘ilerici’ olduğunu öne süren kanallarda da durum farksız. Oralarda da erkekler, erkeklerle konuşuyor. Bu ‘erkek erkeğe yapılan, genellikle de aynı erkeklerin katıldığı kadınsız tartışmaları izlemeye mecbur muyuz? Hayır değiliz. İzlemiyoruz da zaten. Ama medyadaki bu cinsiyetçi yaklaşımın değişmesini istiyoruz. O yüzden, KA.DER olarak CNN Türk, NTV, Haber Türk TV, Halk TV, Tele1, Ahaber, TRT Haber, Ulusal Kanal, Haber Global, Bloomberg HT, 24 TV, TGRT Haber, TV Net ve Ülke TV’yi merceğimiz altına aldık. İzlese de izlemeyi bıraksa da tüm takipçilerimiz için her gün inceleyecek ve kadın-erkek konuk oranlarını deşifre edeceğiz. Belli periyodlarda da rapor halinde yayınlayacağız.

2 YILDA KADINSIZ 525 TOPLANTI Neden TV kanallarında bu kadar çok ‘uzman’ erkek var, Türkiye’nin kadın uzmanları yok mu? KA.DER bu çalışmada sadece televizyondaki tartışma programlarını ele alıyor ancak öyle anlaşılıyor ki panellerde, konferanslarda, seminerlerde de kadın uzmanın adı yok. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Gençer Baykan, Ekim 2017’den bu yana sosyal medyada duyurusu yapılan panel, konferans, seminer ve sempozyum gibi etkinliklerin katılımcılarını takip ediyor ve bugüne kadar derlediği ‘kadınsız toplantı’ sayısı 525’e ulaştı. Dr. Baykan kadınsız bir toplantıya rast geldiğinde düzenleyicilere soruyor ve genelde aldığı cevaplar şunlar:

Haksızlık ediyorsunuz, eski etkinliklerimize bakın • Konuşmacıların çoğu zaten katılamadı, taktığınız konu bu olsun • Güzel soru! GENEL MERKEZ Adres: Büyükdere Cad. Çınar Apt. No:95 K:6 D:23-24 Mecidiyeköy/İstanbul Telefon : 0212 273 25 35 Faks : 0212 273 25 36 E-posta : kader@ka-der.org.tr • Çok haklısınız. Denge sağlamaya çalıştık ancak listemizdeki kadın konuşmacılar uygun değildi. • Kadın uzman öneriniz varsa davet edebiliriz • Panelimizin moderatörü kadın • Öyle bir algı yaratmanız doğru değil. • İzleyicilerimiz kadındı • Her panelde mutlaka bir kadın veya bir erkek bulunmalı diye bir kural yok • Bundan sonraki konuşmacı seçiminde dikkate alacağız KA.DER, TV kanallarının program yetkililerinden son maddedeki cevabı alana ve bu söz gerçekleşene kadar ekranda da eşitlik istemeye devam edecek. Bir diğer maddedeki ‘uzman kadın önerisi’ne destek sağlamak için de bir ‘kadın uzmanlar havuzu’ hazırlamaya başlıyor. Ekranda da eşitliğe ulaşıncaya kadar TV izleyicilerini bu çoğu ya da hepsi erkeklerden oluşan tartışma programlarını izlememeye, sosyal medya hesaplarımızdan kampanyamızı desteklemeye, #DahaÇokKadın demeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Kadın Adayları Destekleme Derneği

http://turkiyegunlugu.net/kader-olarak-cogu-erkeklerden-olusan-tartisma-programlarini-mercek-altina-aldik

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..