YANLIŞ DUYMADINIZ! RUSYA’DA KADINLAR KAPTAN VEYA MAKİNİST OLABİLECEK.

Rusya’da kadınlar kaptan veya makinist olabilecek.

Rusya’da kadınlar artık araç tamir edebilecek, kaptan ve makinist olabilecek, balıkçılık yapabilecek, buldozer veya traktör kullanabilecek. Yanlış duymadınız! Ülkede şaşırtıcı ama 1974 yılından bu yana yürürlükte olan yasa nedeniyle kadınların 38 sektörde 456 işkolunda çalışması yasaktı. Çalışma Bakanlığı’nın yeni yasa düzenlemesiyle 2021 yılı itibarıyla kadınlar için yasaklı olan işkolu sayısı azaltıldı. Birleşmiş Milletler 2016’da yasak listesini cinsiyet ayrımcılığı olarak niteMemişti. Kadınların erkeklere oranla yüzde 30 daha az kazandığı ülkede, son düzenlemeye göre kadınların çalışabileceği iş kolu
sayısı artsa da 100 kadar iş kolu hala yasaklar listesinde. Kadınlar yeni yıl itibarıyla kaptan olabilecek, makinist olabilecek evet ama fiziksel açıdan zor, hamileliklerine zarar verebilecek madencilik, itfaiye gibi işlerde yine de çalışamayacak.

 

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..