Burcu Üzümcüler

Burcu Üzümcüler

1978 doğumlu Burcu ÜZÜMCÜLER, 2004 yılında KA.DER ile tanışmış ve sivil toplum yaşamını kadının insan hakları alanına odaklamıştır. Şube yönetim kurullarında görev aldığı gibi 2009-2011 KA.DER yönetiminde danışma kurulu üyesi olarak görev almıştır. Birçok ulusal ve uluslararası proje yürütmüştür. 2011-2014 yılları arasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu adına Bursa ilinde ilk yerel koordinatör unvanı ile Kadın Dostu Kentler Programı'nı yürütmüştür.

Toplumsal cinsiyete duyarlı yerel yönetim ve sosyal belediyecilik anlayışı oluşturulması adına çalışmalar gerçekleştirmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyete duyarlı yerel yönetimler alanlarına ait birçok yayın hazırlanmasına katkı sunmuştur.

Eğitim hayatına Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı'nda başlamış ve aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı alanda Almanya Bonn Üniversitesinde eğitim almıştır. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans eğitimine devam etmektedir.

2011 Genel seçim sürecinde Kadın Partisi Girişiminde yer alarak bağımsız milletvekili adayı olarak yerelde kadın hareketine ses getirmiştir. Bursa'nın ilk ve tek kadın gazetesi Pembe Pusula'nın oluşumunda yer almış 3 yıl gönüllü köşe yazarlığı yapmıştır. Bursa ilinde eksikliğini gördüğü Uludağ Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi açılmasına dair savunuculuk çalışmalarında yer almış ve şu an danışma kurulu üyesi olarak görev almaktadır.Üzümcüler aynı zamanda Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği kurucu üyelerindendir.

TOP