Demokrat Gazetesi I Kadınların Mücadele ve Dayanışma Günü

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Balıkesir’de de kadınlar sokağa çıkacak, kadın cinayetlerinin durdurulması için gerekli önlemlerin alınmasını bir kez daha isteyecek. 

Son yıllarda giderek tırmanan, kadın örgütlerinin çabalarıyla çetelesi tutulan kadına yönelik şiddet ve cinayetler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde çeşitli etkinliklerde ele alınacak. Karesi Kent Konseyi’nin “Kadına Saygı Medeniyettir” sloganıyla  düzenlediği etkinlik saat 13.00’de Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Sil Baştan derneği de meydanda stand açacak. 17.30’da ise Balıkesir Kadın Platformu’nun düzenlediği yürüyüş gerçekleştirilecek.

Kadın Adayları Destekleme Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Seval Bozkurt ve Balıkesir İl Temsilcisi Sibel Buzkır 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde  bir kez daha tüm kadınları mücadeleye çağırdı.

Kadın Adayları Destekleme Derneği ( KA.DER)  bu yıl Türkiye’nin çeşitli illerindeki caddeleri konuya dikkat çekmeyi amaçlayan billboardlarla donattı. “Dur demedikçe şiddet tırmanır” , “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” , “Yaşasın Kadınlar” sloganlarını içeren görseller billboard’larda yerini aldı, 30 Kasım tarihine kadar kamuoyunun ve sorunu çözmesi beklenen yöneticilerin dikkatine sunulacak.

ÜNLÜLER DE DESTEK VERDİ, GÖREVE ÇAĞIRDI

Sinema Sanatçısı Nur Sürer, Tiyatro Sanatçısı Emre Kınay, Gazeteci-Yazar Tuluhan Tekelioğlu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da KA.DER’in bu farkındalık kampanyasına kısa videolarla destek verdi. Videolarda, Türkiye’nin imzaladığı ve uygulamak zorunda olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne göre devletin, kadınların şiddetten uzak bir hayat yaşama hakkını sağlamak ve korumak üzere tedbir almakla yükümlü olduğu belirtildi ve sorumlular göreve çağrıldı: “Bizler sizden, kadınları şiddetten koruyan maddeler içeren 6284 sayılı yasanın aileyi parçalamadığını; kadınların şiddetten korunması için devletlerin yapması gerekenleri anlatan İstanbul Sözleşmesi’nin topluma ahlaksızlığı yaymadığını; tersine her ikisinin de şiddetsiz bir aile ortamı yaratmayı amaçladığını, vatandaşlarınıza anlatmanızı istiyoruz” denildi.

‘YAŞAMAK VE EŞİTLİK İSTİYORUZ’

Bağımsız İletişim Ağı bianet’in yıllardır tuttuğu kadına yönelik şiddet çetelesine göre erkekler 2019 yılının on ayında en az 284 kadını öldürdü.
KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kadınların yarısının bile kendi banka hesabına sahip olmadığını, her 100 kadından 6’sının okuma yazma bilmediğini ortaya koyarken, kadınların 1923’ten bu yana kazandığı hakların dahi geri alınmaya çalışıldığına dikkat çekerken, şunları söylüyor: “Kadınların işgücüne katılımı giderek düşüyor. Siyasette eşit temsilden çok uzağız. Şiddet verileri ortada. Buna rağmen yoksulluk nafakası hakkının geri alınması gündemde. Kadınları şiddetten koruyacak yöntemleri gösteren İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa da hedefte. Ayrıca 2. Yargı Paketi’nde çocuk istismarcılarına af, çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi gibi maddeler hala konuşuluyor. Biz bu tartışmaların bitmesini ve kadınlara yönelik şiddete son verecek uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Kadınlar yaşamalı. Fırsat eşitliğinden yararlanmalı, iyi eğitim almalı, meslek sahibi olmalı ve iş dünyasında yükselebilmeli, siyasette eşit koşullarda yarışabilmeli. Bunun için
kadınların en temel insan hakkı olarak önce hayatta ve özgür olmaları gerekiyor. Yaşasın kadınlar.”
Kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütü olan KA.DER Balıkesir’de de etkili  çalışmalarıyla da tanınıyor.   (balikesir24saat.com) 

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..