Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmenin 83. Yılında Eşit Temsil Sağlanana Kadar Mücadeleye Devam

KA.DER olarak kurulduğumuz 1997 yılından bu yana, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların seçim ve atama ile gelinen tüm karar mekanizmalarında eşit bir şekilde temsil edilmesi için çalışıyoruz. Kadınların yok sayıldığı, ikincilleştirildiği, yeterince temsil edilmediği bir siyaset içinde, toplumsal sorunlara çözüm bulanamayacağını biliyor, gerçek bir demokrasinin, kadın erkek eşitliği olmadan hiçbir şekilde gerçekleşemeyeceğini ifade ediyoruz. Kadınların hayatın her alanında ve erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, kadın cinayetlerinin son bulduğu, çocuk yaşta evliliklerin ve çocuk istismarının olmadığı, barıştan ve özgürlükten yana bir yaşam istiyorsak, erkek egemen iktidarın kullandığı yöntemlere, sözcüklerine ve uygulamalarına bakmak gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Siyaset, tam da bu noktada; cinsiyet eşitsizliğinin en açık göründüğü alanlardan biri olarak hayatımızın içinde yer alıyor. Ülkemizde kadınlar; 5 Aralık 1934’ten bu yana, 83 yıldır seçme ve seçilme hakkına sahipler. Üzülerek belirtiyoruz ki geçen 83 yıl içinde kadınlar TBMM’de en fazla %17.8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste %14 oranında temsil ediliyorlar, yani 546 milletvekilinin yalnızca 76’sı kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı (%2.9), 20,498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2198’i (%10.7), 1251 İl Genel Meclis Üyesinin yalnızca 60’ı (%4.8) kadın.

Kadınların siyasette daha fazla sayıda yer alması ile toplumsal refahının artacağını ve daha iyi bir gelecek inşa etmemizin mümkün olacağını düşünüyoruz. Ülkemizde bu düşünceye sahip milyonlarca vatandaşın olduğunu biliyoruz. 5 Aralık günü yaklaşırken hem vatandaşlarımızın, hem de TBMM’deki kadın ve erkek milletvekillerimizin bu konudaki görüşlerini almak için “#SiyasetteDahaÇokKadın, çünkü…” isimli bir kampanya başlattık. Görüşlerini bize ileten farklı partilerden milletvekillerimizin yanıtlarını şuraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Vatandaşlarımızın bu konudaki görüşlerinden derlediğimiz ve 5 Aralık’ta yayınlayacağımız videomuzu ise resmi KA.DER Youtube hesabından takip edebilirsiniz: (https://www.youtube.com/channel/UCOxS1zI8BDIM-z2HW_E24yw).

Yaptığımız bu çalışma bir kez daha gördük ki, kadınlar olmadan eşitlikten, özgürlükten, adaletten söz etmek mümkün değil. Daha iyi bir dünya için kadınlar seçmek, seçilmek yönetmek ve dünyayı değiştirmek istiyorlar.

Saygılarımızla,

Kadın Adayları Destekleme Derneği

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..