2. ULUSLARARASI KÜRESEL DÜNYADA KADIN VE SİYASET KONGRESİ


2. Uluslararası Küresel Dünyada Kadın Ve Siyaset Kongresi verimli ve ilgi ile gerçekleştirdik. Dr. Zeynep Banu Dalaman Moderatörlüğünde (İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğretim Üyesi, toplantıya konuşmacı olarak Sosyalist Enternasyonel Kadın (SIW) Başkan Yardımcısı Hilal Dokuzcan, WomanTV Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu ve T.R. İçişleri Bakanlığı İl Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Olcay Erkırak Tavas katıldı.

Covid-19 salgınının sivil toplum kuruluşlarına (STK) etkilerini değerlendirdik. Bazı dernek üyelerinin salgında köşelerine çekilirken, bir kısmının da çalışmalarına yeni formatta devam ettiklerini söyleyen Karaoğlu,”141 STK üzerinde yapılan incelemelerde, kadın, çocuk, yaşlı ihtiyaçlarının yüzde 75 oranında arttığını görüyoruz. STK’ların mücadeleye hızla devam etme zamanı. Gönüllü sayısında yüzde 30’a yakın azalma yaşanmış. Bu durum sivil alanın daraldığını gösteriyor.” şeklinde konuştu.  

Panelin ikinci gününde Dr. Zeynep Banu Dalaman moderatörlüğünde “27. Dönem Milletvekili Seçiminde Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” sunumuzu gerçekleştirdik. Ayşe Kaşıkırık / Nuray Karaoğlu “TBMM 26. Dönem Kadın Milletvekillerinin Yazılı ve Sözlü Soru Önergelerinde Toplumsal Cinsiyet Perspektifi”, Ceren Avcil “Türkiye’de Kadınların Siyasal Katılımda Konumu: Temsilde Adaletten Ötesi”, Ece Yüksel “Çiller Hükümetlerinin (1993-1996) Kadın Politikaları Açısından Değerlendirilmesi”, Emel Çokoğullar “Rutinin ve Değişmezliğin Ortasında Türkiye’de Kadının Gündelik Yaşamı” sunumları ile kapanış oturumuna katıldı.ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..