Genel Yönetim Kurulu

Nuray Karaoğlu - Genel Başkan

Bursa doğumlu Nuray Karaoğlu, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler ve Yönetim Bilimleri alanında yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri bulunan Karaoğlu, Göztepe Rotary Kulübü’nde 2002-2004 Döneminde başkanlık yapmıştır. 

KAGİDER üyesi olan Karaoğlu, 2002 yılında KA.DER’e üye oldu.

Karaoğlu, süreli dergi, eğitim yayınları üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirketin Yönetim Kurulu Üyesidir.

Nuray Karaoğlu, Kadın Girişimciliği, Örgüt İçi İletişim Eğitimi, Toplumsal Cinsiyet ve Kota Eğitimi, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi, Erickson Denge Merkezi NLP Practitioner Sertifika Programlarına katılmıştır.

2017’den beri KA.DER Genel Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. 

Enif Yavuz Dipşar - Genel Sekreter

İstanbul doğumlu olan Enif Yavuz Dipşar evli ve bir çocuk annesidir.

Öğrenci değişim programı AFS ile gittiği Washington D.C.’de Duke Ellington School of the Arts‘ta lise eğitimi almıştır. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü ayrıca Çocuk Gelişim Bölümü’nde tamamlamıştır. Maltepe Üniversitesi Sanat Politikaları ve İşletmeciliği bölümünde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

AFS Gönüllüleri Derneği Genel Başkanlığı görevini iki dönem yürütmüştür. Bir çok uluslararası toplantıda Türkiye’yi temsil etmiştir. Youth for Habitat ile Yunanistan’da gerçekleştirilen Balkan Gençleri toplantısı koordinasyonunu üstlenmiştir, KA.DER, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, WINPEACE, European Early Childhood Education Association üyesidir.

Kadın istihdamı, kadın emeği, toplumsal cinsiyet eşitliği, ebeveyn eğitimleri, okul öncesi çocuklar için eğitim programları, kadın, çocuk ve engelliler için birçok proje yürütmüştür.

Yerel Yönetimde 11 yıldır yönetici pozisyonunda çalışmaktadır.

Kadın Sığınma Evi fotoğraflarıyla Mimar Sinan Üniversitesi’nden onur nişanı almıştır.

Av. Yasemin Öz - Sayman

Avukat Yasemin Öz, 1997 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Kaos GL Derneği kurucu üyesi (Başkan 2011-2013, 2017-2019), Kadın Dayanışma Vakfı, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Amargi Kadın Kooperatifi, Filmmor üyeliği/yönetim kurulu üyeliği ve avukatlığı yapmıştır. 2007 yılından beri KA.DER üyesidir, 2015-2016 yıllarında Genel Yönetim Kurulunda görev yapmıştır. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) hukuk uzmanı olarak görev yapmış, Türkiye genelinde pek çok STK’ya dernekler hukuku eğitimi vermiş, Sivil Toplum Örgütleri İçin Hukuk Rehberi kitabının ikinci baskısını hazırlayan ekipte yer almıştır.

2013’te New York’ta kendisine Felipa de Souza ödülü, 2018’de Avrupa Parlamentosu Sakharov Bursu verilmiş, Venedik Hukuk Okulu’ndan İnsan Hakları Savunucuları Sertifikası almış ve aynı okulda eğitim vermiştir.

2015-2017 yıllarında Birleşmiş Milletler Kadın Avrupa ve Orta Asya Sivil Toplum Danışma Kurulu’nda görev yapmış, 2017’den itibaren Birleşmiş Milletler Kadın LGBTI Enformal Referans Grubunda görev yapmaktadır.

Türkçe ve İngilizce sekiz hukuk yayını bulunmaktadır.

Azime Kocacık

Adana doğumlu Azime Kocacık, lisans eğitimini İnşaat bölümünde tamamlamıştır. Kocacık, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitimine devam etmektedir.

 

Üniversite eğitimi sonrasında Sabancı Holding kuruluşu olan Exsa’nın ihracat departmanında çalışmıştır. Adana Büyükşehir Belediyesi Kürek İhtisas Kulübü’nde sayman olarak görev yapan Kocacık, KA.DER, AKDAM ve birçok sivil toplum örgütünün aktif üyesi olup, AKDEV’in Çukurova Belediyesi Kent Konseyi’nde temsilciliğini de yapmaktadır.

Dr. Elif Atayman

Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nü bitirdi. 1991-1998 yılları arasında çeşitli ulusal kanallarda görsel yönetmen ve muhabir olarak çalıştı. Şişli Belediye Başkanlığı’nda Basın Yayın ve Halkla İlişkilerden sorumlu danışmanlık görevini 11 yıl yaptı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Atayman,  2010 yılında Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden “Politik Sinema: Costa Gavras” başlıklı çalışmasıyla doktorasını aldı.

Mart 2016 – Ekim 2018 arasında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda, basından sorumlu başkan danışmanlığını üstlendi. 2019 yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iletişim ekibinde yer aldı. Atayman 2019 Ağustos -2021 Nisan arasında İBB iştiraklerinden İstanbul Medya AŞ’nin genel müdürlüğü görevini yürütmüştür. Halen özel bir üniversitede ders vermekte ve İBB İştirakler Medya ve İletişim koordinatörü olarak görevine devam etmektedir.

Dr Elif Atayman Basın Konseyi Vakfı ve KA.DER Yönetim Kurulu üyesi olup aynı zamanda bir çocuk annesidir.

Filiz Pehlivan

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1988 yılında MNG Holding bünyesinde proje mühendisi olarak iş hayatına başladı. 1996 yılında kendi firması FNP Mühendislik ve Müşavirlik Ltd.Şti.’ni kurdu. Enerjinin verimli kullanımı, akıllı binalar, yeşil binalar gibi konularda sektörel anlamda otorite olarak tanınmış, mevzuat çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Tasarladığı 2 bina LEED GOLD Sertifikası almıştır (Şişecam ARGE Binası, Gloria Sport Arena).

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin yönetim kuruluna giren ilk kadın oldu ve 2 yıl süreyle Genel Sekreterliğini yaptı. Türk Müşavir Mühendis ve Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Tm-teknik müşavir dergisinin (2009-2010/2017-2018) Yayın Kurulu Başkanı ve Editörü olarak görev yaptı. 2016-2018 döneminde ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği Genel Sekreteriydi. Ekim 2019- Kasım 2020 sürecinde Denge ve Denetleme Ağı Yasama Reform Grubu Temsilcisi ve Koordinasyon Grubu üyesiydi.  

Halen, TTMD Eşitlik Teknik Komitesi Başkanı, KAGİDER ve KA.DER Üyesi, BULDAN VAKFI Gönüllüsüdür. 

Müzeyyen Narman

İstanbul doğumlu olan Müzeyyen Narman, lisans eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık üzerine almıştır. Yüksek Lisansını ‘Şehir Bölge Planlama’’ üzerinde eğitim almakta olup  ‘Yerel Yönetimlerde Kadın ve Kent Yönetimi’’ üzerine tez yazım aşamasındadır.

1993 yılından bu yana birçok mimari projede çalışmış olan Narman, SİNPAŞ’ta Proje Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Müzeyyen Narman; Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi olup 2018 yılından bu yana KA.DER’de aktif olarak yer almaktadır.

Prof. Dr. Nilgün Tutal

1968 yılında Mersin’de doğdu. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini iletişim alanında yaptı.

Temsiller ve Söylemler (2002), Küresel İletişim (2. Baskı, 2013), Televizyon ve İçimizdeki Şiddet (2013), Haneke Huzursuz Seyirler Diler (drl.) (2014) ve Kent Kitabı, Mimariden Müziğe, Kahvecilerden Mezar Taşlarına (derl2019) yazdı. Ayrıntı Yayınları için Jean Baudrillard, Tüketim Toplumu, Julia Kristeva Korkunun Güçleri (2004, İstanbul Psikanaliz Derneği Ödülü), Ruhun Yeni Hastalıkları, André Gorz, Yaşadığımız Sefalet, Eugene Enriquez, Sürüden Devlete kitaplarını çevirdi. Luce Irigaray’ın Ben Sen Biz kitabını İmge, Doğu ile Batı Arasında, Farklılık Kültürüne Doğru kitabını Ara-lık Yayınları için çevirdi.

2012 yılından bu yana Varlık dergisinde çeşitli konularda yazılar yazdı, 2017 yılından 2019’a kadar Varlık dergisinin aylık dosyalarının editörlüğünü yaptı.

Prof. Dr. Nilgün Tutal Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi halen olarak çalışmaktadır.

Yeşim Ağırman

Lisan eğitimini İktisat Fakültesi Kamu Yönetiminde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yerel Yönetimler, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün düzenlediği Sosyal Bilimler Programı’nda yer alan; “Değişen Dünyada Türkiye’yi Anlamak” ve “Yetişkinler İçin Hayat Bilimleri” konularını kapsayan modülleri tamamladı.

Kamu Yönetimi, Çevre Sorunları, Sürdürülebilir Kalkınma, Sivil Toplum konularında birçok eğitim çalışmasına katıldı.

İnşaat Maliyet Muhasebesi ve Yönetim Uzmanı olarak çalışma yaşamına başladı. Halen Ağırman Mühendislik Planlama Gayrimenkul Değerlendirme Şirket Yönetim Kurulu üyesidir.

118Y Ataşehir Lions Kulübü Dönem Başkanlığı yaptı. KADER, ADD, ÇYDD, LİONS gibi çok sayıda STK ve Demokratik Kitle Örgütleri’nde toplumsal örgütlülük paydaşlığında bulundu.
Kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği konularında aktif olarak çalışmalar yaptı.
Şiddete ve istismara mazur kalan kadın ve çocuklarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde koordinatör olarak görev aldı.

Özel ilgi alanları arasında; müzik, folklor, resim, voleybol, tenis, yüzme bulunmaktadır. İngilizce ve elemente düzeyde Fransızca biliyor. Evli ve iki evlat annesidir.

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..