KURUCU BAŞKANIMIZI SEVGİYLE ANIYORUZ

 

 

Paris’te hukuk, İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğrenimi gören Şirin Tekeli, 1968-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi kürsüsünde öğretim üyeliği yaptı.
Doçentlik tezi olarak hazırladığı kadınların siyasete katılımı üzerine karşılaştırmalı araştırma 1982’de Birikim Yayınları tarafından “Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat” adıyla yayımlandı. Türkiye’de Kadın Hareketi’nin önde gelen isimlerinden olan Şirin Tekeli, “Medeni Kanun değişikliği için dilekçe kampanyası-1984”, “Dayağa karşı protesto yürüyüşü-1987” ve “Kariye Şenliği”nin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlikte rol aldı. 1989 yılında Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını başlatan ve 1997 yılında KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) kurucu başkanı olan Tekeli, Mor Çatı, Kadın Sığınağı Vakfı, Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Türkiye Helsinki Yurttaşlar Derneği, Anakültür Kooperatifi ve Winpeace – Türk ve Yunan Kadınları Barış Girişimi’nin oluşumlarında kurucu olarak bulundu. 1996 yılında kendisine Fransa Kültür Bakanlığı’nın Akademik Palmiye Ödülü Officier dans l’ Ordre des Palmes Académiques verildi. #ŞirinTekeli77yaşında

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..