Tehlikenin Farkında mısınız?

JinNews’a röportaj veren ve siyasi partilerin 24 Haziran kadın milletvekili aday tablosunu “vahim” olarak değerlendiren KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, kadınlara, “İçinde bulunduğumuz tehlikenin farkında mısınız? Bizi görmezden gelen, yok sayan, nereden kaçıncı sıradan aday olacağımızı söyleyen bir zihniyete karşı karşıyayız. Hemen ayağa kalkmalıyız. Biz Meclis’i çoktan hak ettik” diye seslendi.

Mahalle muhtarlıklarından, Meclis’e kadar kadınların siyasetteki varlığını güçlendirmek için çalışmalar yürüten  Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (Ka.Der) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, siyasi partilerin 24 Haziran milletvekili aday tablosuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Siyasi partilerin gösterdiği kadın milletvekili sayısının “vahim” olduğunu söyleyen Nuray, kadının Meclis’teki temsiliyetinde kota uygulamasının yasalarla desteklenmesi önerisini getiren Nuray, asıl çözümün “fermuar sistemi” olduğunu belirtti.

Türkiye’nin acil bir baskın seçim sürecine girdiğini hatırlatan Nuray, adaylık sürecinde zamanın çok kısıtlı olduğunu yine de kadınların, tüm enerjileri ile “Bizim de sözümüz var” diyerek Meclis’te olmak istediklerini kaydetti. Ancak aday olma sürecinde kadınların büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Nuray, 14 bin kişilik aday adayından sadece 931’inin kadın olduğunu bunun da yüzde 5,3 oranında bir rakama tekabül ettiğini söyleyerek, “Vahim rakamlarla karşı karşıyayız. Hep söylediğimiz gibi toplumun yarısı olan kadınlar, Meclis’e seçilme yarışında yok kabul edildi” dedi.

‘Kadınlar yan yana durmalıyız’

“Erkekler yine o koltuklardan vazgeçmek istemediklerini bize bu rakamlar ile gösterdiler” diyen Nuray,  bu yönü ile kadınları büyük bir tehlike beklediğini vurguladı. Nuray, “Tehlikenin farkında mısınız? Kadınlar, toplumda yok sayılmaya devam ediliyor. Bu tehlikenin farkındalığının artması gerekiyor. Bildiğiniz gibi bu konuya dair bir toplantı düzenledik. Toplantıda Meclis için aday kadınlar vardı, adaylığı onaylanmamış kadınlar vardı,  muhtar kadınlar vardı. Hepsi de hayal kırıklıklarını anlattı. Sonuçta, ortaya çıkan şey şu; Biz kadınlar önce yan yana durmasını öğrenmeliyiz, birbirimize destek olmalıyız. Ancak böyle cinsiyetçi yapıya dur diyebiliriz” diye konuştu.

‘Kendi örgütlenme modelimizi yapmalıyız’

Her şeye rağmen umutsuz olunmaması gerektiğini söyleyen Nuray, Kuzey Avrupa’daki kadın siyasetçilerin oranını örnek olarak gösterdi. Türkiye’de kadınların siyasetteki konumunun erkeklerin iki dudağı arasında olduğunu söyleyen Nuray,  siyasi partilerde kurulan kadın kollarını eleştirdi. Kadın kollarının bir yetki ve söz hakkı olmadığına dikkat çeken Nuray, kadınların bu dar alana sıkıştırılmak istendiğine vurgu yaptı. “Siyasi partilerin kadın kolları kapatılsın” diyen Nuray, “O kolları erkek kolu mu yapacaksınız, briç kolu mu yapacaksınız, bilemeyiz. Bize kendimizi var edeceğimiz söz yetki alanı olan örgütlenme modeli gerekiyor, bunu da yine biz kadılar yapacağız. Kendi örgütlenme modelimizi yapmamız gerekir. Her seçim dönemimde ‘kadınlar çok önemlidir siz kıymetlisiniz’ sözlerine kanmadan bir eylem ve karar birlikteliği yapmamız gerekiyor” vurgusu yaptı.

‘Eşbaşkanlık örnek uygulama’

AKP’nin cinsiyet kotası olmadığını, kadınların parti başkanın sözlerine göre kadınların konumlandığını belirten Nuray, CHP’de ise 2012 yılına kadar cinsiyet kotasının yüzde 25 civarında olduğunu,  2012’den sonra bu oranın yüzde 33 olarak belirlendiğini hatırlattı. Nuray, yeni kurulan İyi Parti’de de yüzde 25 cinsiyet kotası olduğunu belirtti. Cinsiyet kotası konulmasının bir çözüm olmadığını, cinsiyet kotası uygulamasının yasalarla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Nuray, HDP’nin eşbakanlık sisteminin ise  örnek bir uygulama olduğunu belirtti.

‘CHP’de kadın kotalarını erkekler kullanıyor’

HDP’nin Meclis’teki kadın temsiliyetini arttırdığına vurgu yapan Nuray, “CHP’de bir kota var ancak görüyoruz ki zaman zaman bu kadın kotalarını erkekler kullanmıştır. Adaylar arasında ‘çok kadın aday var’ denilip erkekler yerleştirilmiştir. MHP’de de trajikomik başka durum yaşanmıştır. MHP’nin kadın kollarına erkekler girmiştir. Cinsiyet kotası yasalarla desteklenmeyince askıda kalan bir durum. Cinsiyet kotasının uygulanması için yasalar olmalı” diye konuştu.

‘Kimsenin icazetine ihtiyacımız yok’

“Partilerin seçim listelere bakınca, son derece yetersiz, vahim durum olduğunu görebiliyoruz” diyen Nuray,  kadın siyasetçilerin tutuklanmasının da kabul edilir olmadığını belirtti. Kendilerinin çözüm önerisinin fermuar sistemi olduğunu vurgulayan Nuray son olarak şunları söyledi: “Kadınlar,  içinde bulunduğumuz tehlikenin farkında mısınız? Bizi görmezden gelen, yok sayan, nereden kaçıncı sıradan aday olacağımızı söyleyen bir zihniyete karşı karşıyayız. Kendi gücümüzün farkına varmalıyız, hemen ayağa kalkmalıyız. Biz Meclis’i çoktan hak ettik kimsenin icazeti ile hareket etmek zorunda değiliz.”

http://jinabone.xyz/search/content/view/85069?page=1&key=a02bf7431ed7f62584363058568033e3

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..