8 Mart-8 Ülke-8 Kadın

KA.DER Uluslararası İlişkiler Komisyonunun hazırladığı “8 Mart – 8 Ülke – 8 Kadın” çevrimiçi toplantısında ülkelerin kadın mücadelesi konuşuldu.

İtalya’dan Avrupa Konseyi İnsan Onuru, Eşitlik ve Yönetişim Direktörü Claudia Luciani’nin, Almanya’dan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Terry Reintke’nin, Azerbaycan’dan Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Jale Aliyeva’nın, Tunus’dan Manouba Üniversitesi –Tarihçi Prof. Dr. Dalenda Largueche’nin, Norveç’ten Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın Birliği Başkan Yardımcısı  K. Margrethe Kvam’ın paylaşımlarda bulundukları toplantı, KA.DER’in ev sahipliğinde 18 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Toplantıda katılımcılar bulundukları pozisyonlara seçilme sürecindeki deneyimlerini, ülkelerindeki kadınların siyasete katılımı önündeki engelleri aktardılar. Ülkelerinde kadın hakları için verilen mücadele ile kadınların politikadaki yerlerini aktardılar. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve bazı ülkelerin benzer eğilimler göstermesine tanık olduktan sonra, bölgesel ve uluslararası hukukun üstünlüğünü korumak adına neler yapıldığını örneklediler. Bölgesel ve uluslararası izlemeleri etkin kılmak adına, ulusal ve uluslararası düzeyde kadınların neler yapması gerektiği ve krizlerin önlenmesi ile barışın inşası sürecinde kadınların katılımına dair önerilerini paylaştılar.

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..