AkhisarHaber I Kadınlar, Seçme ve Seçilme Hakkını Kahvaltı Programıyla Kutladılar

Akhisar Kadın Derneği, Başkanı Hayriye Hacet, yönetim kurulu üyeleri Gülden Erhun, Seda Nazlı Kaynak, Fatma Celebci, Cevriye Emre ve komisyon üyeleri Dilek Coşkun, Hayriye Karadeniz, Ayşe Nesrin Akkoyun’un Köfteci Ramizler Kilogram Tesislerinde “5 Aralık

Kadınlar, seçme ve seçilme hakkını kahvaltı programıyla kutladılar
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Kadın Derneği, Başkanı Hayriye Hacet, yönetim kurulu üyeleri Gülden Erhun, Seda Nazlı Kaynak, Fatma Celebci, Cevriye Emre ve komisyon üyeleri Dilek Coşkun, Hayriye Karadeniz, Ayşe Nesrin Akkoyun’un Köfteci Ramizler  Kilogram Tesislerinde “5 Aralık Kadının Seçme Seçilme Hakkı” 85. yılı nedeniyle kahvaltı etkinliği düzenledi.

Kilogram tesislerinde düzenlenen 5 Aralık kadının seçme seçilme hakkı kahvaltı etkinliği programına konuşmacı olarak katılan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER)  Sema Övgün “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Kadın”, Gazeteci Yazar Ayşen Şahin “Ayrımcılığa Karşı Fırsat Eşitliği” üzerine konuşmalar yaptılar.

300 kadının katıldığı kahvaltı etkinliği programının açılış konuşmasını Kadın derneği başkanı Hayriye Hacet yaptı. Hayriye Hacet;” Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildiği tarih 85.yıl dönümünü kutluyoruz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun meclisi kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdılar. Avrupa’ da ki bir çok ülkeden çok daha önce. bizler bu hakkı savunmak için hepimiz birlikte mücadele ediyoruz. Akhisar kadın derneği 2016 yılında 13 kadın arkadaş tarafından kuruldu. Amacımız her kadını güçlendirmektir. 3 yıldan beri küçük bir odada başladığımız bir derneği Allah’a şükürler olsun ki Ulu cami mahallesinde  3+1 şimdide belediyemizin tahsis ettiği Hacıisak mahallesinde mahalle konağında 5+1 ile faaliyetlerine devam ediyor. Bizler her anlamda kadınları güçlendirmek için ne yapabiliriz konusunda çözümler üretmeye çalışıyoruz. Her zaman akıl akıldan üstündür. Biz birbirimize öğrenme süreci yaşıyoruz. Derneğimize gelen kurslarımıza gelen bütün arkadaşlar öğrenme sürecinin birer bireyleridir. Hiçbir akıl bir akıldan üstün değil. Bugün konuklarımız var aramızda Sema Örgün hanım, gazeteci yazar Ayşen Şahin hanım ve bugün çok önemli bir gün arkadaşlar ilk televizyonda başlamıştı kampanya, 12 yaşında kız çocukları tecavüzcüler tarafından evlendirilmeyi çalıştırılan bir ne yazık ki öldürülmek isteniyor. Bunları hep beraber karşı çıkıyoruz hepimiz bileklerimize kırmızı kurdeleler taktık. Kırmızı kurdeleyi 12 yaşındaki çocukların beline takmaya hazırlanan iktidara dur deyin. Gelenek görenek dedikleri şeye gören; o kırmızı kurdele 12 yaşındaki çocukların beline takılacak. Buna tepki göstermek için bileğimize kırmızı kurdele takıyoruz. Ufak kız çocukları evlendirilmesin diyoruz biz buna karşıyız. Kahvaltı programımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz diyerek sözlerine son verdi. 

Kahvaltı programına konuşmacı olarak katılan KA-DER  derneğinden Sema Övgün “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Kadın” üzerine konuştu. Sema Övgün;” Ben bugün toplumsal cinsiyet eşitliğinde özellikle kadınların fırsat eşitliğindeki  zorlukları ve çözüm yollarını sunuyorum. Daha sonrada kadınların politikada onların olmasıyla yasaların işlemlik kazanmasıyla kadının yüzde 50 nüfusun yarısıyla  etkileri nasıl olmalıdır. Nasıl olunuyor, kurgularından örnekler vererek ama en önemlisi bizim erkeklerle birlikte eşit yaşamamız için erkeklerin bu konuya bakışlarını ve akademisyenlerin bu konudaki çalışmalarını kadınlarımızla paylaşıyorum” dedi.

Gazeteci Yazar Ayşen Şahin “Ayrımcılığa Karşı Fırsat Eşitliği” üzerine konuşma yaptı. Ayşen Şahin ;” Kadının seçme ve seçilme hakkı üzerine dünyaya göre Türkiye daha önce başladı. Biz kendi hak taleplerimizde geçtiğimiz 15 yıldaki hangi söylemleri katkısı oldu. Kadının liderlerini yolda önümüzdeki toplumsal engellerde algısı nedir. Bu konular üzerine kadınlarımıza bilgiler aktaracağım” dedi.

http://www.akhisarhaber.com/kadinlar-secme-ve-secilme-hakkini-kahvalti-programiyla-kutladilar-43935h.htm

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..