KA.DER Basın Bülteni

KA.DER olarak, Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak istihdam edilen Engin Ardıç’ı, 16 Haziran’da yayınlanan, cinsiyetçi, ayrımcı, kadın düşmanı “Akşener” başlıklı yazısı nedeniyle kınıyoruz.

 

Siyasetçi Meral Akşener’i erotik bir film karakterine gönderme yaparak eleştiren Ardıç, “bir kez daha” erkek şovenizminin en çirkin örneklerinden birini daha sergilemiştir.

 

Kadın düşmanlığında yeni sayfalar açmak için erotik film arşivlerinde gezinen Ardıç bizlere, Elm Sokağı Kabusu’nun baş rol karakteri Freddy Krueger’i anımsatmıştır. Medyanın Freddy Krueger’i Ardıç, bıçak yerine kalem kullanarak, silahını şuursuzca kadınlara sallamaktan gocunmamakta, utanmamakta sıkılmamaktadır.

Meral Akşener, yıllarca milletvekilliği, İçişleri Bakanlığı, TBMM Başkan Vekilliği yapmış, Cumhurbaşkanlığına vekalet etmiş başarılı bir siyasetçidir.

Ardıç’ın Meral Akşener’e yaptığı cinsiyetçi saldırı, tüm kadınlara yapılmıştır. Freddy Ardıç ve benzerlerinin, erkek siyasetçilerin koltuklarında rahatça oturmalarına kadınları aşağılamasına, ezmeye çalışmasına ve demokrasi dışına itmesine izin vermeyeceğiz.

Kadını; düşünen, üreten, var eden bir varlık olarak görmektense onu sadece erkeğin keyfi ihtiyaçlarını gideren bir meta olarak gören ve bu doğrultuda söylemler geliştiren bir zihniyet gelecek nesillerin önündeki en büyük engeldir.

Freddy Ardıç, Meral Akşener ve tüm kadınlardan özür dilemeli, “Medya Sokağı’nın Kabusu” olmaktan vazgeçmelidir.

Saygılarımızla,

Kadın Adayları Destekleme Derneği

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..