Muğla’ya atanan ikinci kadın valimiz Esengül Civelek

Valiler Kararnamesi ile Muğla’ya ikinci kadın vali atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Muğla Valisi Amir Çiçek ise merkeze alındı.

Lale Aytaman,1991-1995 yılları arasında Muğla’nın ilk kadın Valisi idi. Türkiye’nin İlk Kadın Valisi Lale Aytaman “Kadın bakışı farklıdır.” cümlesi ile unutulmazlar arasına katılmıştı.

KA.DER’in misyonlarından elde edilecek “Kadın Bakış Açısı” öğretisi ile Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman, “Kadın eli her yere değmeli. Kadın bakış açısının eksikliğini toplumumuzda çok sık yaşıyoruz” derken ve “Kadın Bakış Açısı” deyimi ile çabanın

koşutluğunu işaret etmişti. Yine Lale Aytaman “Kadın bakış açısı her yerde olmalı. Kadın her yerde görünür olmalı ki demokratik bir toplum olduğumuzu etrafa gösterelim, kadın bakışı farklıdır. O bakış açısı ile erkek bakış açısı birleştiği zaman ideali bulmuşuz demektir.” ifadelerinde de vizyoner bakışını cinsiyet katmanında topluma yansıtmıştır.

İşte bu kadın bakış açısı eşiği Türkiye’de feminist bakış açısı için önemli bir perspektif oluşturmuştu. 22 yıl sonra Muğla’ya Valiler Kararnamesi ile

ikinci kere Vali olarak Aydın doğumlu Kırklareli Vali Esengül Civelek atandığında da Kadın bakış açısının bir vali tarafından bu dikkat çekici söylemi ilgili bir gelişmeyi referans olarak hatırlattı.

ANAP döneminin ve Türkiye’nin ilk kadın Valisi Lale Aytaman’ın ardından Muğla’ya Kırklareli’den atanan Esengül Civelek aynı ilde görev yapan ikinci kadın vali olacak. Esengül Civelek, 1958’de Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1980 yılından sonra Maliye Bakanlığı’nın değişik kademelerinde görev alan Civelek, 2005-2010 tarihleri arasında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür olarak görev yaptı. 2010-2011

tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden sonra, 2011 yılında Yalova Valisi ve ardından 2014 yılında da Kırklareli Valisi olarak atandı. Civelek, evli ve iki çocuk annesidir.

KA.DER olarak Esengül Civelek’e görevinde ve misyonumuzda başarılar diliyoruz.

Saygılarımızla,

Kadın Adayları Destekleme Derneği

ÜYE OL

KA.DER’in kuruluşunda kendisini temellendirdiği “eşit temsil” ilkesi ile varlığını devam ettirmektedir. Demoktarik ve çoğulcu bir toplum yaratmak, sivil toplumda örgütlenmek anayasal haktır. Her alanda eşit temsili savunan KA.DER sizi üye olmaya davet ediyor.

GÖNÜLLÜ OL

KA.DER’i tanımak, birlikte güçlü olduğumuzu görmek ve çalışmalarımıza katılmak için gönüllü olabilirsiniz.

BAĞIŞ

Bağışlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için..